O towarzystwie

Towarzystwo Wioślarzy "Polonia" powstało w 1921 roku. Inicjatorem powstania Towarzystwa i zarazem jego pierwszym prezesem był dyr. Mieczysław Grzybkowski. Dzięki ofirności i ciężkiej pracy założycieli "Polonii" już w niecałe dwa lata po założeniu, 14 października 1923 roku ma miejsce uroczyste otwarcie przystani przy dzisiejszej ul. Wioślarskiej 74.

Już w latach 20-tych i 30-tych wioślarze "Polonii" zdobywają cenne trofea na różnego typu regatach, jednak oprócz wyczynów sportowych warte odnotowania są wyprawy turystyczne, które niejednokrotnie odbywali wioślarze naszego klubu. W 1927 toku miała miejsce największa w historii Towarzystwa, a przypuszczalnie również wioślarstwa polskiego, wyprawa brazi Adama i Bogdana Czamańskich z Poznani do Morza Czarnego i z powrotem. Eskapada trwała 3 miesiące a długość trasy wyniosła 6 tysięcy kilometrów!

W czasie działań wojennych sprzęt oraz budynek przystani zostały kompletnie zdewastowane. Tylko dzięki ofiarności członków budynek mógł na nowo pełnić swoją rolę.

Lata 50-te to trudny okres w dziejach Towarzystwa, nazwę "Polonia" zastępuje "Spójnia" a pięć lat później następuje połączenie z klubem KW 04 jako sekcja wioślarska klubu sportowego "Sparta". Stan ten utrzymuje się tylko do roku 1956 kiedy to "Polonia" odzyskuje swoją nazwę.

W latach 60-tych, 70-tych jak i 80-tych następuje rozkwit Towarzystwa. Zawodnicy "Polonii" zdobywają liczne tytuły Mistrzów Polski, wielu jej członków reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej aby w roku 1980 "Polonia" mogła się poszczycić jedynym w powojennej historii poznańskiego wioślarstwa medalem olimpijskim wywalczonym przez Grzegorza Nowaka i Adama Tomasiaka w Moskwie.